VIII EDYCJA - 1 września 2024
Sokołowska RUNda
O BIEGU

O BIEGU

Sokołowska RUNda to bieg dookoła Zalewu Niewiadoma k. Sokołowa Podlaskiego.

W ramach zawodów rozgrywane są następujące konkurencje:

  • Półmaraton biegowy
  • Bieg na dystansie 5 km ( jedna pętla dookoła jeziora)
  • Nordic walking na dystansie 5 km
  • Bieg dzieci na dystansie 300-1000 m.

Wszystkie dystanse i dyscypliny Sokołowskiej RUNdy mają charakater przełajowy.

TRASA 21 KM CROSS-COUNTRY – BIEG

Trasa 21 km to nowość podczas zawodów Sokołowska RUNda. Uczestnicy tego dystansu będą mieli do czynienia z prawdziwą trasą Cross-Country, gdzie udział asfaltu w całej trasie wynosić będzie ok. 30 %. Reszta to ścieżki szutrowe, a na dolnym odcinku jeziora kilka piaszczystych momentów. Startujemy na wysokości plaży nad Zalewem Niewiadoma, następnie po ostrym skręcie w lewo wbiegamy na utwardzony odcinek wzdłuż tamy, następnie skręcamy w prawo i mijając nieliczne zabudowania biegniemy drogą szutrową przez lasek. Następnie na wysokości miejscowości Grodzisk robimy nawrót i docieramy z powrotem nad zbiornik wodny i obiegamy go początkowo górną częścią o nawierzchni asfaltowej, następnie zbiegamy w dół drogą szutrową i dolnym odcinkiem wybitnie crossowym docieramy do bramy startowej. Pętlę na dystansie 21 km powtarzamy 2 razy.

TRASA 5 KM – BIEG

Profil trasy na 5 km jest zróżnicowany, od łagodnego podbiegu na odcinku utwardzonym, następnie ok 2 km odcinkiem asfaltowym, aż po zbieg w połowie trasy i drugą część biegu wybitnie crossową. Dla zawodników rywalizujących, trasa będzie dość wymagająca, natomiast amatorzy na pewno poza startem dostrzegą również przepiękne walory krajobrazowe miejsca i zalewu.

TRASA 5 KM – NORDIC WALKING

Trasa Nordic Walking na dystansie 5 km to trasa w 100 % terenowa na podłożu szutrowo-piaszczystym. Ostatni prosty odcinek przed nawrotem położony jest na wzniesieniu. Kierunek marszu Nordic Walking przeciwnie do kierunku startów biegu.

Hasło tegorocznego biegu to : # Sport daje siłę

Imprezie będzie towarzyszyło miasteczko biegowe z namiotami wystawców, atrakcjami dla dzieci, losowaniem nagród dla dzieci a także strefą gastronomiczną i strefą relaxu.

Start i meta zawodów usytuowane są nad Zalewem Niewiadoma. Wjazd od strony miejscowości Nieciecz lub Niewiadoma.

PARKINGI:

Dla zawodników przygotowane będą dwa parkingi :

P1 – w miejscowości NIECIECZ przed wjazdem na Zbiornik Niewiadoma

P2 – wjazd z miejscowości NIEWIADOMA, do miejsca startu ok 700 m.

Wszystkie starty rejestrowane są przez system pomiaru czasu.

Klasyfikacja biegu dzieci odbywa się w 4 kategoriach wiekowych: do 7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat. Dekoracje obejmują pierwsze trzy miejsca chłopców i pierwsze trzy miejsca dziewczynek.

Klasyfikacja dorosłych w biegu na 21 i 5 km obejmuje: 3 pierwsze miejsca w kategoriach OPEN Kobiet i Mężczyzn, a także w kategoriach wiekowych: K/M20 (16-29lat), K/M30 (30-39lat), K/M40 (40-49lat), K/M50 (50-59lat), M/K 60+.

Klasyfikacja marszu Nordic Walking na 5 km obejmuje: 3 pierwsze miejsca w kategoriach OPEN Kobiet i Mężczyzn, a także w kat. wiekowych: K/M 20 (14-29 lat), K/M30 (30-39lat), K/M40 (40-49lat), K/M50 (50-59lat), M/K 60+.

Warto dodać, ze konkurencja Nordic Walking odbywa się zgodnie z zasadami fair play i aktualnymi przepisami techniki marszu, nad czym czuwać będą sędziowie.

Dodatkowo przyznane zostaną nagrody w kategoriach specjalnych :

  • Najlepsza technika Nordic Walking
  • Najstarszy uczestnik zawodów
  • Najszybszy Sokołowianin/Sokołowianka

W ramach pakietu startowego uczestnicy wszystkich biegów otrzymują:

– numer startowy z chipem do elektronicznego pomiaru czasu

– gadżet z logo biegu,

– upominki od sponsorów,

Na mecie: pamiątkowy medal zawodów oraz poczęstunek.

Na zwycięzów wszystkich kategorii czekają puchary oraz atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy zawodów Sokołowska RUNda w zadaniach regulaminowych szczególną uwagę poświęcają promocji sportu wśród dzieci i młodzieży a także wspierają aktywność fizyczną osób starszych, w tym roku wprowadzając specjalną zniżkę dla seniorów powyżej 65 r. ż. , promując w ten sposób bieganie jako sport całego życia. Dodatkowo istotną rolę w organizacji biegów w cyklu RUNda odgrywa ekologia i działania w ramach których ogranicza się zużycie plastikowych opakowań jednorazowych i promuje rozwiązania ekologiczne.